Според резултати от изследване върху животни, публикувано в “Journal of Leukocyte Biology” през юни 2015 г., канабиноидът делта-9-тетрахидроканабинол (THC) може да бъде безопасна и ефективна алтернатива или допълваща терапия за предотвратяване на отхвърлянето на трансплантирани органи или тъкани.
Какво представлява трансплантацията на органи?
Когато органите или тъканите на даден човек престанат да функционират както трябва в резултат на заболяване, може да се наложи да бъдат подменени с органи от донор, за да се увеличи продължителността на живота. Сред често присажданите органи и тъкани са бъбреците, черният дроб, сърцето и костният мозък. Докато някои органи (като сърцето) могат да бъдат взети само от донор, който е починал, други (например бъбрек, части от черния дроб, костен мозък) могат да се вземат от живи донори. По данни на Министерство на здравеопазването и социалната политика на САЩ,
- 123 032 души чакат за трансплантация на орган
- 21 души умират всеки ден, докато чакат да им бъде трансплантиран орган
- 1 донор на органи може да спаси до 8 човешки живота
Какво представлява отхвърлянето на трансплантиран орган или тъкан?
Имунната система на всеки един от нас е индивидуална – средствата за защита, с които разполагаме, зависят от генетиката ни, както и от средата, в която сме живели. Чрез разпознаването на външните елементи и причинителите на инфекции като „чужди”, имунната система предпазва тялото ни от болести. „Чужди“ агенти могат да бъдат както преносителите на зараза (бактериите и вирусите), така и клетките на друг човек с индивидуална имунна система и имунни реакции, които са съвсем различни от нашите.
„Изследването ни доказва, доколкото ни е известно за първи път, че таргетирането на канабиноидните рецептори би могло да разкрие нов аспект в терапията за смекчаване на реакцията на реципиента спрямо присадката и да предотврати отхвърлянето [на трансплантàта].”
Нашият „вроден имунитет“ се справя чудесно със задачата да ни защитава – той се характеризира с бърза реакция на елементите от т.нар. първа линия на защита (например кожата, най-големият орган в човешкото тяло) и със стимулиране на неспецифичните имунни клетки, чиято роля е да разрушават потенциално опасни вещества, проникнали в организма.
Когато обаче пробивът в защитата е прекалено силен или мащабен и вроденият имунитет не може да се справи с него, се включва резервна система – т.нар. „придобит имунитет“, който се характеризира с по-бавна, по-специфична и по-дългосрочна реакция спрямо чуждите агенти чрез специализирани клетки (T-клетки и B-клетки). Това е видът имунитет, който играе роля в процеса на отхвърляне на присадени органи и тъкани.
Въпреки че днес трансплантациите помагат на хората да живеят по-дълго от когато и да било, както стана ясно, приемането на части от тялото на друг човек е свързано с определени рискове. Съществуват различни видове отхвърляне, но един от основните проблеми е, че специализираният придобит имунитет на реципиента (напр. Т-клетките) възприема новите органи или тъкани като „чужди“ и започва да ги атакува и разрушава.
Ето защо е много важно имунните системи на реципиента и донора да бъдат възможно най-близки (затова изследванията и проверката за съвместимост преди трансплантация са абсолютно задължителни). Успехът обаче е много трудно постижим, като се има предвид колко уникална е имунната система на всеки човек и колко бързо може да настъпи смърт, когато даден орган откаже да функционира. Поради тези фактори и обстоятелството, че нуждата от органи далеч надвишава възможностите за осигуряването им, повечето пациенти получават шанс с един-единствен донорски орган – затова отхвърлянето е наистина злощастно събитие, често с фатален край. И още нещо важно – лекарствата за предотвратяване на отхвърлянето на трансплантàти, с които в момента медицината разполага, сами по себе си могат да предизвикат вредни въздействия, включително тежки инфекции и сериозно увреждане на тъканите, така че откриването на безопасна терапия е от първостепенно значение.
Може ли THC да спомогне за предотвратяване на отхвърлянето на трансплантиран орган?
След инжектиране на клетки от далак и от кожа на донор в мишки-реципиенти (които са използвани като алтернативен експериментален модел на хора, претърпели органна трансплантация), изследователите откриват, че отхвърлянето е по-малко вероятно при мишките, третирани с THC, отколкото при останалите. Според проучването, най-вече чрез активиране на CB1-рецепторите, THC е допринесъл за предотвратяване на отхвърлянето посредством няколко механизма:
- предотвратяване на увеличаването на броя на Т-клетките в лимфните възли на реципиента (това означава по-малка вероятност за отхвърляне на донорските тъкани)
- намаляване на сигналите за възпалителна реакция
- стимулиране на клетките, диференцирани от миелоидни стволови клетки (които потискат реакцията на Т-клетките на реципиента и предотвратяват отхвърлянето)
- повишаване продължителността на живот на донорските кожни клетки
Какво означават резултатите от това проучване?
Това проучване допълва растящия брой доказателства, че канабиноидите са полезни за регулиране/намаляване на възпалителните процеси, които са причина не само за отхвърляне на трансплантирани органи и тъкани, но и за автоимунните заболявания, рака и други тежки заболявания.
„Изследването ни доказва, доколкото ни е известно за първи път, че таргетирането на канабиноидните рецептори би могло да разкрие нов аспект в терапията за смекчаване на реакцията на реципиента спрямо присадката и да предотврати отхвърлянето [на трансплантàта]” , споделят изследователите от екипа, който ръководи проучването.
Предвид сериозните странични ефекти на прилаганите понастоящем терапии за предотвратяване на отхвърлянето на органи, както и изключително благоприятния профил на безопасност на ТНС, по-нататъшното изследване на ползата от ТНС за предотвратяване на този процес носи потенциал за удължаване на живота на милиони хора и защита на изключителния, алтруистичен и жизненоважен подарък, който донорите на органи правят всеки ден на нуждаещите се пациенти.