от Д-р Итън Русо
Потребителите на канабис винаги са твърдели, че различните типове (сортове, хемоварианти) имат различно действие, както по отношение на психоактивните ефекти, така и по отношение на лечебните свойства. Сортовете често се подразделят на сатива, индика или хибриди. Тези имена, обаче, са доста объркващи. За сравнение: научната общност е фокусирана най-вече върху тетрахидроканабинола (ТНС) като основен или единствено важен компонент. Ясно е, че доскоро селектирането на канабис за удоволствие или за медицина бе насочена към повече ТНС за сметка на другите канабиноиди. Някои учени изрично подчертават важността на другите съставки, особено на терпените – ароматичните компоненти на канабиса, които, както канабиноидите, се произвеждат в жлезистите трихоми – като важни модулатори на ефектите на канабиса.
(McPartland & Russo, 2001, Russo 2011).
Какви други канабиноиди има в канабиса?
Освен ТНС, най-често срещаният канабиноид е канабидиолът (CBD). В миналото той бе типичен за афганските и марокански сортове, но днес се среща рядко в съвременните търговски сортове. Среща се също така във влакната на конопа и в семената, но в ниски концентрации. В областта на медицината CBD привлича все по-голямо внимание заради медицинските си качества, като болкоуспокояващото и противовъзпалително действие, които не са свързани с опиянение или отпускане. Освен това намалява страничните ефекти на ТНС, приложен едновременно с него – най-вече чувството на безпокойство и ускорения пулс. Взети заедно тези два компонента могат да покажат синергизъм в много приложения.
Друг интересен компонент на канабиса е тетрахидроканабиварин (THCV), традиционно срещан с ниска концентрация в южноафриканските хемоварианти на канабиса. В момента свойствата му се изследват за лечение на метаболитния синдром, често предшестващ развитието на диабет 2 тип.
Други фитоканабиноиди, които се разглеждат, включват канабигерол (CBG), ефективен срещу рака на простатата и канабидиварин (CBDV) против епилепсия, както и няколко други.
А нещо за терпените?
Има много данни, показващи, че тези минорни компоненти допринасят към ефектите на фитоканабиноидите в препаратите от цял канабис, като добавят своите терапевтични ефекти или потискат страничните ефекти на ТНС. Заслужава да споменем: лимонен и неговите известни антидепресивни ефекти; пинен, смекчаващ проблемите с кратковременната памет, характерни за чистия ТНС; мирцен, който е успокояващ; бета-кариофилен, стимулиращ непсихоактивния СВ2 рецептор и проявяващ антивъзпалителни и аналгетични ефекти. Бъдещите изследвания ще уточнят относителната роля на тези вещества в различните препарати от канабис.
За автора:
Д-р Итън Русо е невролог, работещ като старши медицински съветник на GW Pharmaceuticals. В миналото той е бил председател на Мужденародната асоциация за канабиноидни лекарства, а днес е председател на Международното дружество за изследване на канабиноидите.
Допълнителна литература:
Izzo, A. A., Borrelli, F., Capasso, R., Di Marzo, V. & Mechoulam, R. (2009). Non-psychotropic plant cannabinoids: new therapeutic opportunities from an ancient herb. Trends Pharmacol Sci, 30, 515-27.
Russo, E. B. (2007). History of cannabis and its preparations in saga, science and sobriquet. Chemistry & Biodiversity, 4, 2624-2648.